TP-Link 300Mbps AV600 WiFi Powerline Extender Starter Kit (TL-WPA4220KIT)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Next Day Dispatch - Order within 9hrs and 49mins
SPECIFICATIONS:
HARDWARE FEATURES
Plug Type
AU
Standards and Protocols
HomePlug AV, IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.11b/g/n
Interface
2*10/100Mbps Ethernet Port
Button
Pair, Reset, Wi-Fi/Wi-Fi Clone
Power Consumption
Maximum: 7.608W (220V/50Hz)
Typical: 7.216W (220V/50Hz)
Standby: 4.610W (220V/50Hz)
LED Indicator
PWR, PLC, ETH, Wi-Fi/Wi-Fi Clone
Dimensions ( W x D x H )
TL-WPA4220: 2.1 x 1.6 x 3.7 in. (54 × 40 × 94 mm)
TL-PA411: 2.0 × 1.1 × 2.6 in. (52 × 28.5 × 65 mm)
Range
300 Meters over electrical circuit
WIRELESS FEATURES
Frequency
2.4-2.4835GHz
Signal Rate
11n: Up to 300Mbps(dynamic)
11g: Up to 54Mbps(dynamic)
11b: Up to 11Mbps(dynamic)
Reception Sensitivity
270M: -68dBm@10% PER
130M: -68dBm@10% PER
108M: -68dBm@10% PER
54M: -68dBm@10% PER
11M: -85dBm@8% PER
6M: -88dBm@10% PER
1M: -90dBm@8% PER
Wireless Security
64/128-bit WEP / WPA / WPA2,WPA-PSK / WPA2-PSK
Advanced Functions
Enable/DisableWireless Radio,WMM, Wireless Statistics
Transmission Power
CE:<20dBm(2.4GHz)
FCC:<30dBm
SOFTWARE FEATURES
Modulation Technology
OFDM (PLC)
Encryption
Powerline Security:
128-bit AES
Wireless Security:
WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK Encryption
OTHERS
Certification
CE, RoHS
Package Contents
Package Contents:
AV600 Powerline Wi-Fi Kit: TL-WPA4220 & TL-PA411
Ethernet Cable × 2
Quick Installation Guide
Certification:
CE, RoHS
System Requirements
Windows 2000/XP/2003/Vista, Windows 7/8, Mac, Linux
Environment
Operating Temperature: 0°C~40°C (32°F ~104°F)
Storage Temperature: -40°C~70°C (-40°F ~158°F)
Operating Humidity: 10%~90% non-condensing
Storage Humidity: 5%~90% non-condensing